13.06.2023

Afelandra to kwitnąca piękność. Jest coraz popularniejszym kwiatem, jednak często traktujemy ją jak roślinę na jeden sezon. Tymczasem dobrze pielęgnowana może nas cieszyć przez lata.

Skąd pochodzi?

Afelandry (Aphelandra) wywodzą się z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. W naturze afelandra osiąga 1,5-1,8 m wysokości. Najbardziej popularna afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa) nosi przydomek „roślina zebra” i zawdzięcza go jasno zabarwionym liściom. Stanowią one ozdobę afelandry i mogą osiągać do 20 cm długości. W zależności od odmiany afelandry, unerwienie liści może być żółto-kremowe lub srebrzysto-białe. Inne gatunki nie mają już tak wyrazistych wzorów na liściach, za to wszystkie tworzą oryginalne kwiatostany w kształcie szyszek. U afelandry sterczącej mają one 10-15 cm długości i są żółte, u innych, mniej znanych gatunków mogą być pomarańczowe, szkarłatne lub łososiowe.

Kiedy kwitnie?

Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie warunki, zakwita w miesiącach kwiecień-sierpień i utrzymuje swoje kwiaty nawet do 2 miesięcy. Po przekwitnieniu afelandra wymaga 2-3 miesięcy spoczynku i należy ją wtedy przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 12-15°C. Wiosną należy afelandrę przesadzić do nowej doniczki i w razie potrzeby przyciąć wierzchołki pędów.

Jak dbać?

Afelandra stercząca wymaga jasnego stanowiska uprawy. Należy ją jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, gdyż wówczas jej liście łatwo ulegają poparzeniom, ich brzegi brązowieją lub pokrywają się brązowymi plamami. Najlepiej aby afelandra nie stała zatem przy samym oknie, a docierające do niej światło było filtrowane, na przykład przez firankę.

Afelandra stercząca w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) dobrze rośnie w przeciętnej temperaturze pokojowej 20-24°C. Na zimę roślina powinna wejść w okres spoczynku i wówczas temperaturę warto obniżyć do 15-18°C.

W naturze afelandry rosną w tropikalnych lasach Brazylii, gdzie panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza. Dlatego rośliny należy regularnie podlewać, dbając aby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Korzystne jest też zraszanie liści miękką, odstałą wodą lub ustawienie obok rośliny płaskich tacek z wodą, która będzie parować i nawilżać powietrze. Podczas zimowego okresu spoczynku podlewanie powinno zostać ograniczone.

Warto wiedzieć, że afelandry nie lubią przeciągów ale są odporne na opary z kuchenek gazowych. Dlatego są to świetne kwiaty doniczkowe do kuchni.