Aechmea
To piękna roślina blisko spokrewniona z ananasem. Kwitną dopiero kilkuletnie okazy ale gdy to już się stanie, niezwykły kwiatostan aechmei, wyrastający ze środka rozety liściowej, można podziwiać nawet przez kilka miesięcy.
Skąd pochodzi?
Aechmea wstęgowata (Aechmea fasciata) pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej. Rośliny z rodzaju Aechmea należą do licznej rodziny Bromeliaceae – ananasowate, inaczej – bromelie. Jak większość przedstawicieli tej rodziny, aechmea wstęgowata jest epifitem, co oznacza, że w środowisku naturalnym porasta konary drzew. W języku angielskim, nosi potoczną nazwę „Vase”, czyli wazon. Odnosi się ona do pokroju aechmei, tworzącej lejkowatą rozetę zielonych, wstęgowatych liści, pokrytych białym nalotem. Ze środka rozety wyrasta różowy kwiat. Na jego szczycie znajduje się kwiatostan echmei o kształcie gwiazdy, utrzymujący się na roślinie przez około 3-4 miesiące.
Kiedy kwitnie?
Aechmea wstęgowata, podobnie jak inne gatunki z rodziny bromelii, kwitnie tylko 1 raz w życiu! Po przekwitnięciu kwiat echmei należy usunąć, odcinając go u podstawy. Stara rozeta po przekwitnięciu powoli kurczy się i obumiera, a u jej podstawy rozbijają się 2-3 młode. Rozety potomne rozsadza się do osobnych doniczek. Zakwitną one po 2-4 latach, gdy osiągną odpowiednie rozmiary. Aechmea kwitnie samoistnie w lecie, choć zdarzają się egzemplarze kwitnące w innych porach roku. Kwitnienie kwiatu można przyspieszyć, stosując sztuczkę. W lejku rozety młodej rośliny umieszczamy ogryzek jabłka. Wydzielający się z ogryzka gaz (etylen) wywołuje kwitnienie nawet młodych roślin.
Jak dbać?
Pielęgnacja aechmei wstęgowatej rosnącej w doniczce nie powinna sprawiać nikomu trudności. Najważniejsze jest uszanowanie jej stylu bytowania w środowisku naturalnym. Dlatego najlepsze stanowisko uprawy aechmei to miejsce ze światłem rozproszonym.
Nieco więcej wysiłku podczas pielęgnacji aechmei wymaga utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. W naturze aechmea, rosnąca w zagłębieniach kory, korzysta z wody deszczowej, która spływa po liściach do lejkowatego otworu, tworzonego przez liście rozety. Dlatego w warunkach domowych podlewanie aechmei wstęgowatej wykonuje się kierując strumień wody do wnętrza rozety.
Podłoże, w którym rośnie roślina powinno być stale lekko wilgotne. Aechmeę należy podlewać 2 razy w tygodniu, najlepiej wodą deszczową. Jeżeli nie jesteśmy w stanie magazynować deszczówki do podlewania, stosujemy wodę odstałą. W tym celu wodę nalewamy w butelki lub innego pojemnika i odstawiamy na kilka dni, w ciemnym i ciepłym miejscu. Bardzo ważne jest, aby w leju rozety liściowej utrzymywać stale około 2,5 cm wody, którą zmieniamy co 3 tygodnie.
Optymalna temperatura dla aechmei to 18-24°C. Młodsze rośliny mają wyższe wymagania cieplne niż starsze. W temperaturze poniżej 20°C zdarza się, że młode osobniki echmei gniją. Starajmy się jednak, aby temperatura otoczenia nie przekraczała 27°C i nie spadała poniżej 12°C.