Kwiaty dobre na każdą okazję!

Jest w kwiatach coś takiego, że na ich widok od razu mamy uśmiech na twarzy, a dzień staje się jakby nieco lżejszy i pogodniejszy. Kwiaty od wieków są częścią ludzkiego życia. Towarzyszą nam w chwilach radosnych, ale także tych smutnych.

Imieniny, urodziny, dzień kobiet, ślub – okazji jest co niemiara, a nawet bez okazji, ale… No właśnie, po przekroczeniu progu kwiaciarni, okazuje się, że trudno się zdecydować. To może nieco ułatwimy życie i podpowiemy, jakie kwiaty najlepiej pasują na konkretną okazję oraz co mówią ich kolory.

Róże – w zależności od okazji

Najpopularniejszymi i najczęściej wręczanymi kwiatami są róże. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków tych kwiatów i prawie 20 tysięcy szlachetnych. Mają co najmniej kilka kolorów i każdy z nich ma inną symbolikę. Skupmy się na tych najbardziej popularnych.

Przynoszę Tobie moja dziewczyno siedem czerwonych róż. Powiedz czy będziesz moją na zawsze już… – śpiewał przed laty Mieczysław Fogg. W kwiatowej symbolice czerwone róże zawsze oznaczają płomienną miłość. Dlatego są idealne, gdy chcemy je podarować ukochanej lub osobie, z którą chcielibyśmy, by połączyło nas gorące uczucie. Pojedyncza czerwona róża doskonale pasuje na pierwszą randkę. Róże pomarańczowe oznaczają fascynację i przyjaźń, a także uznanie i wdzięczność. Pasują jako kwiaty imieninowe i na takie okazje, jak awans w pracy, albo spotkanie po długim czasie. Inne kolory, które także się sprawdzają na takie okazje to róże herbaciane i różowe. Biała róża to z kolei symbol niewinności, czystości i delikatności, podobnie jak frezja. Jest zatem idealna dla dziecka, ale świetnie sprawdzi się także na przeprosiny. No i oczywiście jako bukiet ślubny.

Tulipany, gerbery, anturium

Niewiele mniej popularne od róż są tulipany, z których można komponować bukiety w różnych kolorach. Takie kompozycje doskonale sprawdzają się w dzień kobiet i z innych okazji, podczas których obdarowujemy kobietę. Nie są tak zobowiązujące jak róże. Gerbery i słoneczniki wyrażają szacunek i uznanie. Stateczne i eleganckie są doskonałe, jeśli wręczamy je przełożonym, partnerom biznesowym, ale także uznanym artystom i politykom. Warto o nich pomyśleć także z okazji jubileuszu czy uroczystości państwowej. W wyjątkowych sytuacjach i wtedy, gdy chcemy podkreślić nasze bezgraniczne uznanie dla osoby gerbery i słoneczniki może zastąpić anturium – kwiat piękny i znacznie trwalszy od innych.

Narcyzy, żonkile, storczyki

Z narcyzami lepiej być ostrożnym. Kwiaty te symbolizują bowiem miłość bez wzajemności oraz zdradę. Nie należy ich wręczać osobom, które słabo znamy, a które mogą znać mowę kwiatów. Taki bukiecik możemy sprawić sobie dla poprawy samopoczucia. Żonkile symbolizują rycerskość i odwagę, więc doskonale mogą pasować jako dodatek do podziękowań czy gratulacji z jakiejś wyjątkowej okazji. Ze względu na kolor, który symbolizuje zdradę, starajmy się ich nie wręczać ukochanej osobie.

Storczyki i orchidee to bardzo efektowne kwiaty, wyrażają piękno, elegancję i zmysłowość. Każdemu, kogo nimi obdarowujemy, wyrażamy wdzięczność i coś nieuchwytnego, co niesie ze sobą luksus, przepych i bogactwo. Warto też wiedzieć, że są doskonałym prezentem dla osób, którym nie wypada dawać drogich podarunków.

A co mówią kolory kwiatów?

Kolor biały oznacza niewinność, szlachetność i czystość. Najlepiej wybierać je na chrzest, komunię, ślub, ale również na pogrzeb. Żółty i niebieski wyrażają sympatię, wierność i przyjaźń. Idealnie sprawdzą się w bukietach dla przyjaciół i znajomych. Jednak niektórym żółty kojarzy się z zazdrością, dlatego raczej nie wręczajmy ich nieznajomym, mogą źle odczytać nasze intencje. Z miłością, przyjaźnią, pasją i uznaniem kojarzą się czerwony, różowy i pomarańczowy. To idealny wybór na rocznice i dla ukochanej osoby. Kolor kremowy jest kolorem neutralnym, oznacza on sympatię oraz szacunek, uczucia te są na dość nieokreślone, dlatego kolor ten będzie odpowiedni dla każdej osoby. Kolor herbaciany jest niezobowiązujący, oznacza sympatię do drugiego człowieka. Kwiaty w takim kolorze można spokojnie dać dobrej koleżance w pracy, np. z okazji dnia kobiet czy urodzin lub innego święta.

Czas na bukiety

Kolorowy bukiet kwiatów to trafiony prezent na każdą okazję, z czerwonych róż zdecydowanie polecamy na romantyczną randkę. Na ślub sprawdzą się przede wszystkim kompozycje subtelne i delikatne. Z białych róż otulonych białą gipsówką i zielenią oraz hypericum, lilii lub orchidei. Pięknie podkreślą ważny charakter uroczystości.

Na imieniny czy urodziny możemy nieco zaszaleć i tworzyć ciekawe zestawienia – dobrym pomysłem będzie połączenie róż, lilii, gerber, kompozycja z tulipanów oraz anemonów. A może róże z irysami? Na każdą okazję i bez okazji można zawsze wybrać flower box, czyli pudełko z kwiatami. Flower box od zwykłej wiązanki kwiatowej różni się nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Bukiet w pudełku nie wymaga wazonu, codziennego zmieniania wody, podcinania końcówek i specjalnej pielęgnacji. Wystarczy codziennie dolać niewielką ilość wody. Taka kompozycja bez wątpienia wygląda bardzo atrakcyjnie, niebanalnie i na dodatek jest praktyczna.

Obdarowana osoba nie musi szukać wazonu, którego akurat nie ma pod ręką. Boksy kwiatowe to także doskonałe rozwiązanie, gdy kwiaty muszą pokonać długą drogę. Dobrze znoszą trudy podróży, bo mają stały dostęp do wody, a kwiatowe pudełko nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli nadal nie wiemy, na co się zdecydować chętnie pomogą florystki z Sieci Kwiaciarni Skrzydlewska. W Łodzi i regionie działa już 40 kwiaciarni pod tym szyldem.

Tagi

Komentarze

Napisz komentarz

Kategorie