13.06.2023

Cordyline, znana również jako kordylina, to rodzaj roślin z rodziny asparagowatych (Asparagaceae). Ma długie, wąskie liście o różnych kształtach, w zależności od gatunku i odmiany. Mogą być one mieczowate, lancetowate, lancetowato-jajowate lub łopatkowate, często o gładkich lub falistych brzegach.

 

Różna jest także ich barwa, mogą mieć różne odcienie zielonego, czerwonego, różowego, fioletowego, kremowego lub żółtego. Odmiany z intensywnie kolorowymi liśćmi są szczególnie popularne jako rośliny ozdobne. U niektórych gatunków Cordyline pnie są widoczne i mają wyjątkowe tekstury, takie jak łuski lub wyraźne pierścienie. Inne gatunki mają gałęziste łodygi lub rosną w formie kęp.

Skąd pochodzi?

Cordyline jest rodzajem roślin należących do rodziny asparagowatych (Asparagaceae). Większość gatunków Cordyline pochodzi z obszarów tropikalnych i subtropikalnych, zwłaszcza z rejonów Oceanii, Australii i Azji Południowo-Wschodniej. Powszechne są na wyspach Pacyfiku, gdzie odgrywają ważną rolę w kulturze i krajobrazie miejsc. Przykładowo na Hawajach kordylina znana jest jako „ti plant” i jest często wykorzystywana w rytuałach i ceremoniach. Jako roślina ozdobna występuję obecnie w wielu częściach świata, w tym oczywiście w Europie. Uprawiana jest przede wszystkim ze względu na swoje efektowne liście o różnych kolorach i kształtach.

Kiedy kwitnie?

Cordyline jest rośliną ozdobną, której główną atrakcją są efektowne liście. Większość gatunków tej rośliny rzadko kwitnie w warunkach domowych. Jeśli to się zdarzy to tylko w okresie letnim. Kwiaty Cordyline są zwykle niewielkie, białe lub różowe, zebrane w grona lub wiechy na wysokich łodygach. Kwitnienie może się różnić w zależności od gatunku, odmiany i warunków środowiskowych. Niektóre gatunki mogą kwitnąć co kilka lat, podczas gdy inne nie kwitną w ogóle.

Jak dbać?

Cordyline preferuje jasne, ale rozproszone światło. Można ją umieścić w miejscu oświetlonym przez światło słoneczne, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza w przypadku odmian o kolorowych liściach, które mogą być wrażliwe na palące promienie słoneczne. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mocno przemoczona. Pozwólmy, aby górna warstwa podłoża lekko wyschła przed kolejnym podlaniem. Cordyline dobrze znosi normalne warunki wilgotności wewnątrz pomieszczeń, preferuje ciepłe temperatury. W ogólnym zakresie temperatury pokojowej (około 18-24°C) będzie się dobrze rozwijać. Cordyline można nawozić raz w miesiącu w okresie od wiosny do jesieni, używając nawozu do roślin doniczkowych. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki nawozu, ponieważ nadmiar może powodować uszkodzenie korzeni.