13.06.2023

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w naszych mieszkaniach. Swoją popularność zawdzięcza małym, drobnym, gęstym listkom. Prawidłowo pielęgnowany ficus benjamin charakteryzuje się bujnym wzrostem i idealnie ożywia wnętrza. Z racji, że ficus benjamina często bywa kapryśny, warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację.

 

Benjamin wyróżnia się owalnymi liśćmi o długości od 3 do 13 centymetrów, z zaostrzonymi końcami. Jednym z ciekawszych aspektów hodowli fikusów jest to, że w bardzo nielicznych przypadkach fikus zakwita. Jednak jego kwiat nie wygląda zwyczajnie, tylko jak tzw. fałszywy owoc, zawierający niewielką ilość męskich i żeńskich narządów, które po zapyleniu, wytwarzają niedużą figę. Benjamin kwitnie tylko wtedy, kiedy jest w pełni dojrzały.

Jedną z wielu zalet posiadania figowca jest fakt, że doskonale oczyszcza powietrze. Ponieważ fikus benjamin bardzo często kojarzony jest z rozłożystą, dużych rozmiarów rośliną, należy wspomnieć, że z mniejszych roślin, można stworzyć cudowne drzewka bonsai, idealnie nadające się do dekoracji stołu lub małych pomieszczeń.

Skąd pochodzi?

Fikus benjamina pochodzi z obszarów tropikalnych i subtropikalnych Azji. Jest szeroko rozpowszechniony w krajach takich jak Indie, Bangladesz, Sri Lanka, Malezja, Indonezja i Filipiny. W tych regionach fikus benjamina występuje w naturalnym środowisku lasów deszczowych, gdzie rośnie jako drzewo o wysokości nawet do 30 metrów.

Jako popularna roślina doniczkowa, fikus benjamina został sprowadzony do innych części świata i jest hodowany i uprawiany w różnych krajach. Dzięki swojej dekoracyjnej wartości i zdolności do przystosowania się do warunków wewnętrznych, fikus benjamina jest szeroko rozpowszechniony jako roślina ozdobna w domach, biurach i innych przestrzeniach wewnętrznych na całym świecie.

Kiedy kwitnie?

Fikus benjamina (Ficus benjamina) jest rośliną, która rzadko kwitnie w warunkach domowych. Jego główną atrakcją są dekoracyjne liście, a nie kwiaty.

Kwiaty fikusa benjamina są małe i dyskretne. Składają się z małych kwiatów o żółtawej lub zielonkawej barwie, które są umieszczone wewnątrz małych, kulistych struktur zwanych sykoniami. Kwiaty nie są zwykle bardzo widoczne, ponieważ są często otoczone przez liście.

Kwitnienie fikusa benjamina jest zależne od wielu czynników, w tym od odpowiednich warunków środowiskowych. Jeśli roślina jest utrzymana w dobrych warunkach oświetleniowych, temperaturze i wilgotności, istnieje szansa, że zakwitnie.

Jak dbać?

Fikus benjamina wymaga dostępu do naturalnego światła. Im barwniejsze liście, tym więcej światła potrzebują. Jednak należy pamiętać, aby benjamin nie stał bezpośrednio w pełnym słońcu, szczególnie w miesiącach letnich. Rośnie najlepiej w temperaturze między 18 a 24°C. Fikus powinien mieć regularny dostęp do wody, gleba nie powinna całkowicie wyschnąć, należy jednak uważać, aby go nie przelać. Raz w miesiącu należy nawozić fikusa, aby był atrakcyjny i nie atakowały go szkodniki. Używamy nawozu o niskiej koncentracji, przeznaczonego dla roślin doniczkowych. Zawsze stosując się do zaleceń na opakowaniu. Fikus benjamina należy przesadzić co 1-2 lata, aby dać korzeniom przestrzeń do wzrostu. Najlepszym czasem na przesadzanie jest wiosna. Roślina może wymagać przycinania, aby zachować odpowiedni kształt i rozmiar. Przycinanie pobudza wzrost nowych pędów. Wszystkie żółte i brzydkie liście należy oberwać. Jesienią i zimą benjamin może opuszczać liście, zwykle jest to spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniach. Rozwiązaniem tego problemu jest ich zraszanie.