13.06.2023

To roślina na wskroś elegancka: ma lśniące liście, a jej białe kwiaty w kształcie rozety pachną niezwykle. W domu uprawiamy ją jako drzewko w doniczce. Warto pamiętać, że zawiąże pąki kwiatowe tylko wtedy, gdy zimę i wiosnę spędziła w chłodzie. Można ją w tym okresie umieścić na werandzie ganku lub na oświetlonej klatce schodowej, a najlepiej na stałe w przydomowej oranżerii.

 

Skąd pochodzi?

Spośród około 250 gatunków gardenii występujących w naturze, do uprawy doniczkowej wybrano tylko gardenię jaśminowatą (po łacinie Gardenia augusta lub G. jasminoides). Jej ojczyzną są południowowschodnie Chiny, południowa część Japonii i Tajwan. W uprawie doniczkowej możemy się spodziewać, że osiągnie wysokość ok. 1,5 m i to po kilku latach uprawy. W sprzedaży jest kilka odmian hodowlanych gardenii jaśminowej.

Kiedy kwitnie?

Okres kwitnienia jest dość długi i trwa od lipca do września. W sprzedaży są najczęściej młode okazy gardenii, wysokości ok. 20 cm. Czasem można też kupić większe, rozkrzewione drzewka, nawet metrowej wysokości. Są one oczywiście droższe, jako że w szklarni produkcyjnej spędziły już kilka lat. W okresie, gdy roślina rośnie i kwitnie, podlewamy ją intensywnie. Nie dopuszczamy, by podłoże nadmiernie wyschło, albo by woda zbyt długo pozostawała na podstawce czy w osłonce. W obu wypadkach gardenia zaczyna kaprysić, co wyraża żółknięciem liści, pąków i kwiatów.

Jak dbać?

Roślinę ustawiamy w miejscu dobrze oświetlonym. W czerwcu, gdy nie grożą już przymrozki można wynieść gardenię na balkon lub do ogrodu, ale umieścić ją w półcieniu, np. pod osłoną gałęzi krzewu czy drzewa. Powinna tam przebywać do wczesnej jesieni. Do domu zabieramy ja wtedy, gdy nocą zdarzają spadki poniżej 10 st. C. Roślina najlepiej rośnie w temperaturze 18-20 st.C. Kwiat źle znosi gwałtowne skoki temperatury. Dlatego przed wyniesieniem jej na dwór i przed wniesieniem do domu, lepiej ją stopniowo przyzwyczaić do zmiany warunków, w przeciwnym razie może tracić liście i pąki.

Woda do podlewania nie powinna zawierać wapnia, ani chloru. Jeśli więc woda w naszym kranie jest „twarda”, gardenię podlewajmy przegotowaną o temperaturze pokojowej. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie. Ziemia w doniczce powinna wtedy stale lekko wilgotna.

Gardenia wymaga wilgotnego powietrza, a zatem gdy grzeją kaloryfery, warto koło doniczki ustawić urządzenie wytwarzające mgłę lub regularnie spryskiwać liście przegotowaną wodą. Unikamy przy tym moczenia kwiatów, bo mogą gnić z tego powodu. W okresie wzrostu i zawiązywania pąków zasilamy roślinę co 3-4 tygodnie nawozem płynnym, nie zawierającym wapnia.

Dbamy o czystość liści, wycierając je co pewien czas z kurzu delikatną wilgotną szmatką lub umieszczając pod prysznicem z letnią wodą (oczywiście nie w czasie kwitnienia, bo wtedy moczą się kwiaty).